Kategorie filmów reklamowych, czyli jaki rodzaj video wybrać?

Etapy produkcji filmowej

Kategorie filmów reklamowych, czyli jaki rodzaj video wybrać?

Kategorie filmów reklamowych, czyli jaki rodzaj video wybrać? 2100 1400 Michał Surma

Do kilku kategorii filmów, o których opowiem w dalszej części wpisu, można zastosować system scenariuszowy albo reporterski. Czym są oba te systemy? Już tłumaczę i objaśniam.

System reporterski

Wygląda trochę jak praca reportera (stąd nazwa). Ekipa filmowa Sky Video w składzie 2-4 osób przyjeżdża do siedziby firmy, w której realizowana będzie reklama i po krótkim spotkaniu organizacyjnym zaczyna realizować materiał filmowy. Przy takim systemie zrealizujemy nagranie pracując w biurze, na hali produkcyjnej czy w plenerze. Wszystko zależy od rodzaju działalności, jaką się zajmujesz.

Może być to montaż jakiegoś urządzenia lub zupełnie coś innego. Jak się pewnie domyślasz, nie ma tutaj sztywnego scenariusza. Mówicie nam, co chcecie pokazać w filmie, a my realizujemy materiał. Zdjęcia trwają najczęściej jeden dzień, chyba że obszar zdjęć jest zbyt duży do realizacji jednodniowej. W takim przypadku spotkamy się ponownie, aby dokończyć zdjęcia. Film taki w oparciu o kreatywny montaż, wybraną przez Ciebie muzykę i opcjonalnie lektora, będzie wizytówką Twojej firmy. Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się przy prostych filmach wizerunkowych, filmach z przebiegu procesu produkcyjnego i produkcjach korporacyjnych.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim cena. Z uwagi na brak zatrudniania reżysera, koszt produkcji jest relatywnie niski. Nie ma storyboardu, scenariusza i dokładnego planu zdjęć. To klient odpowiada w głównej mierze za kreację i pomysł na film, a ekipa realizatorska realizuje materiał według tego, co zastanie na miejscu. Brak aktorów oraz scenografii również ma wpływ na niższy koszt takiej produkcji.

Do minusów takiego rozwiązania zaliczamy brak reżysera i kreacji. Film jest robiony na żywo, przez co nie możemy pokazać przedmiotu zdjęć w kreatywny sposób. Film taki nie wyróżni firmy na tle konkurencji, tak jak produkcja z dobrym scenariuszem. Służy on bardziej jako pokazanie firmy od zaplecza, a sprzedaż usługi bądź produktu poprzez takie video będzie mniej skuteczna w porównaniu do produkcji reżyserowanej.

System scenariuszowy

Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Film realizowany będzie w oparciu o wywiad z klientem, być może będzie potrzebne również spotkanie przedprodukcyjne z ekipą filmową. Reżyser wraz z operatorem muszą dogłębnie poznać obiekt zlecenia. Klient dostaje brief, który po wypełnieniu odsyła do nas. W oparciu o dane w nim zawarte oraz analizę rynku przygotowujemy koncept, a następnie scenariusz i storyboard. Dzięki temu jeszcze przed przystąpieniem do zdjęć klient ma wgląd do tego, jak wideo będzie wyglądało. Następnie wybieramy się na dokumentację, przygotowujemy zdjęcia lokalizacji oraz wybieramy aktorów. Po zatwierdzeniu tych elementów przystępujemy do realizacji zdjęć.

Zwykle zdjęcia trwają 1-3 dni zdjęciowe. Przy odpowiedniej organizacji czasu i wyliczeniu wszystkiego co do minuty, sprawnie realizujemy materiał, który w dalszym etapie zostanie zmontowany w Twoją reklamę. Jako agencja kreatywna do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu film, który wspólnie zrealizujemy, będzie trafiał do odpowiedniego odbiorcy i z założenia będzie sprzedawał Twoją usługę lub produkt, a przy tym budował świadomość Twojej marki. System scenariuszowy możemy zastosować przy tych samych produkcjach co w systemie reporterskim, czyli filmy korporacyjne, wizerunkowe oraz filmy z przebiegu procesu produkcyjnego. Ponadto wykorzystuje się je przy reklamach. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy większe panowanie nad realizacją zdjęć.

Plusami takiego rozwiązania jest możliwość dobrego zaplanowania i organizacji planu zdjęciowego. W przypadku reklamy będziemy mogli pokazać produkt bądź usługę w ciekawy sposób i wywołać u widza odpowiednie emocje i potrzebę zakupu. W przypadku pozostałych produkcji pomożemy Ci w przygotowaniu treści dla lektora lub wypowiedzi pracowników firmy, które będziemy mogli użyć w filmie.

Minusami takiego rozwiązania jest wyższy koszt realizacji zdjęć. Kosztem mogą być aktorzy, make up, wynajem lokalizacji do zdjęć, rekwizyty czy scenografia. Będziemy potrzebować odrobinę więcej czasu, aby odpowiednio to wszystko przygotować. Napisanie scenariusza może potrwać tydzień lub dwa, w zależności od rodzaju Twojej działalności.

Znasz już dwa systemy, w których pracujemy przy produkcji video. Teraz czas na krótkie omówienie poszczególnych gatunków filmów z przykładami.

 

Film wizerunkowy - Lontex

Film reklamowy to film trwający najczęściej od 30 sekund do 2 minut. Ma za zadanie wywołać odpowiednie emocje, najczęściej potrzebę zakupu lub skorzystania z usługi. Jako zadanie poboczne powinien budować jakość marki oraz rozwijać jej świadomość i rozpoznawalność. Przykład takiego filmu możesz obejrzeć TUTAJ

Ciekawą opcją jest również film wizerunkowy/korporacyjny , trwający najczęściej około 2-3 minut. Produkcja taka może być zrealizowana z lektorem lub wyłącznie przy użyciu obrazu, tekstu i/lub grafiki, ma być wizytówką firmy lub instytucji, która jest jej tematem. Przedstawia najlepsze cechy, statystyki, osiągnięcia przedstawianego przedsiębiorstwa. Jego przykład możecie zobaczyć TU

Kolejnym rodzajem jest film rekrutacyjny. Produkcja taka ma za zadanie zachęcać potencjalnych kandydatów na pracowników do składania swojego CV w firmie, którą film przedstawia. Coraz częściej stosuje się tę formę, aby pokazać dobrą atmosferę oraz to, co pracodawca oferuje. Film taki może być wykorzystany jako film wizerunkowy z pokazaniem elementów istotnych z punktu widzenia pracownika. Może być też zrealizowany w zabawny viralowy sposób pokazujący luźną atmosferę w firmie oraz jak pracownicy spędzają czas na przerwach i świetnie im się pracuje.

W komunikacji niektórych przedsiębiorstw kluczowym jest jednak film z przebiegu procesu produkcyjnego. Takie wideo ma przedstawiać dany proces produkcyjny. Przykładowo może być to przebieg procesu recyklingu odpadów.

Jednym z bardziej popularnych rodzajów jest jednak film eventowy – Produkcja typowo reporterska pokazująca przebieg targów, koncertów, imprez motoryzacyjnych itp. jak na przykład TA

Spot zapowiadający nowy projekt Mateusza Kręciny

Koniecznym elementem w niejednej strategii marketingowej jest także film produktowy. Video pokazujące, jak wygląda dany produkt. Nagranie przedmiotu w ruchu pod różnymi kątami daje lepsze efekty sprzedażowe aniżeli zdjęcie. Muzyka i odpowiedni montaż pozwalają na wywołanie u klienta pozytywnego odczucia w stosunku do produktu. Zobaczcie jak to można zrobić oglądając jedną z naszych realizacji.

 

Niekiedy może także zajść potrzeba produkcji filmu instruktażowego, którego zadaniem jest informowanie, jak wykonać daną czynność. Przyjrzyjcie się przykładowi takiej produkcji  Ostatni lecz nie mniej ważny – dokument . Nie przedstawia się tam fikcji, a ujęcia nie są reżyserowane. Tworzymy je w celach informacyjnych i dydaktycznych.

Mam nadzieje że powyższe informacje pomogą wybrać odpowiedni do Twoich potrzeb rodzaj filmu. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości nie wahaj się do nas napisać. Z chęcią pomożemy w wyborze odpowiedniej opcji i dobierzemy oraz zrealizujemy pasującą koncepcje.

Napisz do nas!